Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE Warszawa 7-8.03.20
Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE Warszawa 7-8.03.20

70. edycja największych na Mazowszu

Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE

odbędzie się w dniach 7 i 8 marca 2020 roku w COS Torwar

 

Jak co roku odwiedzający Torwar mogą zapoznać się z ofertą developerów, agencji nieruchomości, pośredników kredytowych, czy architektów wnętrz. Wszyscy zainteresowani własnym mieszkaniem kupią je na targach - bezpiecznie i w korzystnej cenie – dzięki bogatemu programowi otwartych wykładów prowadzonych przez niezależnych specjalistów.

 

Mieszkania i domy

Na zainteresowanych zakupem nieruchomości od deweloperów czekać będą ze swoją ofertą specjalną m.in.: APM Development, Atal, Echo Investments, Grupa ECO, MakDom, Port Praski czy Yuniversal Development oraz kilkunastu niezależni eksperci w salach konferencyjnych i w Centrum Bezpłatnych Porad.

 



Targom towarzyszyć będzie Centrum Rynku Wtórnego organizowane przez Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. W Centrum Rynku Wtórnego blisko 20 agencji nieruchomości z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami m.in.: Alfa Home, Architekt i Nieruchomości Point Maria Mogiłko, ewa-brzezińska.pl Ewa Brzezińska, Green House Nieruchomości, Keller Williams Capital, Moje Nowe M Nieruchomości, Progres Nieruchomości, Solum nieruchomości, Sprint House Joanna Sokołowska, Terranum wystawi na sprzedaż: mieszkania, domy, działki budowlane, apartamenty i rezydencje, oraz nieruchomości inwestycyjne z całej Warszawy i okolic. Skupieni w Centrum partnerzy i doradcy pomagać będą zarówno w zakupie, jak i w sprzedaży, najmie, wynajmie lub zamianie każdego typu nieruchomości. Ponadto można będzie zgłosić do sprzedaży swoje M w licencjonowanych agencjach rynku nieruchomości obecnych na Targach z gwarancją publikacji oferty na większości portali internetowych oraz w systemach MLS.

 

Sprzedaż na rynku nieruchomości nie maleje, podobnie jak ceny, które nigdy nie były jeszcze tak wysokie. Wg. NBP najwięcej za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w czwartym kw. ubiegłego roku płacono w Warszawie - zarówno na rynku wtórnym (9 tys. 301 zł) jak i na rynku pierwotnym gdzie średnia cena transakcyjna to 9 tys. 476 zł. Pomimo bardzo wysokiego popytu jak i skokowego wzrostu cen występuje niewielkie ryzyko nagłego załamania rynku. Ceny nieruchomości (z uwzględnieniem wzrostu płac i inflacji) są jeszcze znacznie poniżej tych z przełomu 2007/2008 roku. To, plus niskie stopy procentowe wciąż jest wystarczającą zachętą do zakupów. Serdecznie zachęcam, więc do wzięcia udziału w Targach, uczestnictwa w wykładach i prelekcjach, do rozmów z doradcami z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami - Piotr Turalski, Prezes Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

 

Rady i porady, czyli wiedza niezbędna

W targowym Centrum Bezpłatnych Porad na potrzebujących czekać będzie sztab konsultantów. Funkcjonować będą punkty doradcze: porady finansowe, podatki, prawo, zakup mieszkania na rynku wtórnym, wycena nieruchomości, remont i budowa domu, wynajem, architektura wnętrz i stylizacja. Szczególnej uwadze polecane są warsztaty dotyczące finansowania zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym, zainteresowani dowiedzą się m.in.: jak się przygotować do wniosku o kredyt hipoteczny z omówieniem poszczególnych etapów analizy wniosku w bankach, jaki wybrać kredyt i jaki bank, czy też dlaczego nie warto kierować się rankingami. Nie do przecenienia są także techniczne wskazówki - na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania, jak czytać plany - porady i sugestie na co zwrócić uwagę a co kryje się pod pojęciem zmian lokatorskich i jak je wprowadzić, czy warsztaty poświęcone aranżacji wnętrz: jak uniknąć błędów przy projektowaniu własnego mieszkania czy jak obliczyć koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim.

 

Osiedla społeczne XXI wieku

Blisko 100 lat temu grupa architektów i plastyków /Grupa Artystyczna PRAESENS/ - przejęta niskim standardem sanitarnym i funkcjonalnym budownictwa czynszowego - opracowała program realizacji dostępnego budownictwa mieszkaniowego w Warszawie.

Obecnie, w budownictwie mieszkaniowym nie stanowią już problemu ówczesne patologie /takie jak np. pozbawione słońca i przegęszczone mieszkania - często także pozbawione sanitariatów/. Problemem stają się natomiast coraz większe, dysproporcje standardów zabudowy mieszkaniowej adresowanej do różnych grup społecznych - ludzi zamożnych, ludzi o umiarkowanych dochodach, ludzi niezamożnych i wykluczonych. Pojawiają się także nowe zagrożenia wynikające z przemian demograficznych, społecznych i klimatycznych. Postępuje proces starzenia się ludności. Zwiększa się udział osób z różnymi niepełnosprawnościami i dotkniętych starczą niedołężnością. Następuje równocześnie przegrzanie miast (wyspy cieplne), stepowienie terenów zielonych, ale także podtopienia wynikające z deszczy nawalnych.

Sytuacja ta skłania do nowego spojrzenia na kształtowanie osiedli i szerzej, całego środowiska mieszkaniowego. Zwłaszcza istotne jest rozpoznanie przesłanek, które powinny być wzięte pod uwagę przy tworzeniu nowego modelu osiedla mieszkaniowego /nowobudowanego lub modernizowanego/ - przesłanek, których uwzględnienie istotne będzie także przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Wypracowanie i wdrożenie nowego modelu wymaga współdziałania wszystkich podmiotów związanych z budownictwem mieszkaniowym – władz publicznych, deweloperów, urbanistów i architektów. Wskazanie katalogu istotnych problemów oraz możliwość współdziałania różnych podmiotów przy ich rozwiązywaniu będzie przedmiotem panelu dyskusyjnego.

 



Zapraszam do udziału w dyskusji o współczesnej kategorii osiedla społecznego, na Targach Mieszkaniowych, w dniu 7 marca, o godzinie 14.30. W debacie udział wezmą: dr hab. arch. Joanna Giecewicz, dr arch. Agnieszka Cieśla, Bolesław Meluch doradca Zarządu Związku Banków Polskich, Joanna Erbel dyrektorka Biura Innowacji w PFR Nieruchomości, dr arch. krajobrazu Katarzyna Rędzińska.

Marcin Świetlik Prezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich

 

WSTĘP NA TARGI

7 i 8 marca (sobota-niedziela)

Torwar, ul Łazienkowska 6a